Πέμπτη 21 Δεκεμβρίου 2017

H ανασκόπηση της πορείας του ΠΑΟΚ Κωσταραζίου στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Με νίκη έκλεισε το πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου, έχοντας μαζέψει 10 βαθμούς και η έναρξη του δευτέρου γύρου θα τον βρει στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β' Κατηγορίας ΕΠΣ Καστοριάς.

Οι σκόρερ

Τα 10 τέρματα που πέτυχε η ομάδα του Κωσταραζίου προήλθαν από 5 διαφορετικούς ποδοσφαιριστές.

Το πρώτο επίσημο τέρμα του ΠΑΟΚ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, το πέτυχε ο Παναγιώτης Μπέλλος ανοίγοντας το σκορ κόντρα στη Φλατσάτα Οινόης στην εντός έδρας ισοπαλία  με 2-2.

Ο Μπούνας με 4 τέρματα είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, με τον Καλόγηρο και Γ. Σμέρνο να ακολουθούν με 2, ενώ από 1 τέρμα έχουν πετύχει Π. Μπέλλος και Δημητριάδης.

Τα αποτελέσματα

Ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου έχοντας 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες έχει συγκεντρώσει 10 βαθμούς.

Και τις δύο νίκες της, η ομάδα τις πέτυχε με σκορ 2-1, μία εντός και μία εκτός.

1η αγωνιστική: Ελπίδες Μεσσοποταμίας - ΠΑΟΚ Κωσταραζίου 0-0

2η αγωνιστική: ΠΑΟΚ Κωσταραζίου - Φλατσάτα Οινόης 2-2,  (Μπέλλος Π./Μπούνας)

3η αγωνιστική: Α.Σ. Πενταβρύσου - ΠΑΟΚ Κωσταραζίου 2-1, (Δημητριάδης)

4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ Κωσταραζίου - ΠΑΣ Λεύκης 1-1, (Μπούνας)

5η αγωνιστική: Ακαδημία Ροσσονέρι - ΠΑΟΚ Κωσταραζίου 4-1, (Σμέρνος Γ.)

6η αγωνιστική: ΑΕ Βιτσίου - ΠΑΟΚ Κωσταραζίου 0-0

7η αγωνιστική: ΠΑΟΚ Κωσταραζίου - Νέστωρ Νεστορίου 2-1, (Μπούνας 19' - 41')

8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ Κωσταραζίου - Εθνικός Βασιλειάδας 1-3, (Καλόγηρος)

9η αγωνιστική: ΠΑΣ Κορεστείων - ΠΑΟΚ Κωσταραζίου 1-2, (Καλόγηρος/Σμέρνος Γ.)

Τα υπέρ και τα κατά

Ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου έχει δεχθεί 14 τέρματα, τα 6 από αυτά στο 1ο ημίχρονο, ενώ τα υπόλοιπα 8 στο 2ο.

Αντίθετα, έχει σκοράρει 10 φορές, έχοντας πετύχει από 5 τέρματα σε κάθε ημίχρονο.

Οι ανατροπές

Σε 3 παιχνίδια βρέθηκε μπροστά στο σκορ ο ΠΑΟΚ Κωσταραζίου, κερδίζοντας μόνο αυτό κόντρα στο Νεστόριο, στα υπόλοιπα έφερε μια ισοπαλία με την Οινόη, ενώ ηττήθηκε από την Ακαδημία Ροσσονέρι.

Αντίθετα, σε 4 παιχνίδια βρέθηκε πίσω στο σκορ, καταφέρνοντας να το γυρίσει και να πάρει το τρίποντο, μόνο σ' αυτό κόντρα στον ουραγό ΠΑΣ Κορεστείων. Στα υπόλοιπα 3, ηττήθηκε από τον Εθνικό Βασιλειάδας και τη Πεντάβρυσο, ενώ πήρε ισοπαλία από τον ΠΑΣ Λεύκης.

Τα πέναλτι

Όσον αφορά τα πέναλτι, η ομάδα του Κωσταραζίου έχει τιμωρηθεί με αυτή τη ποινή, μία φορά στον αγώνα με τον ΑΣ Πενταβρύσου και μία με τον ΠΑΣ Κορεστείων.

Και τις δύο φορές στη παράβαση υπέπεσε ο κεντρικός αμυντικός Τάσος Νατσούλης, ωστόσο ο ΠΑΟΚ δε δέχθηκε τέρμα σε καμία των περιπτώσεων, καθώς στη Πεντάβρυσο ο αντίπαλος ποδοσφαιριστής αστόχησε, ενώ στο τελευταίο αγώνα με τα Κορέστεια ο τερματοφύλακας Κώστας Κύρου το απέκρουσε.

O ΠΑΟΚ Κωσταραζίου δεν πήρε κάποιο πέναλτι σε 9 αγώνες.

Τα στημένα

Από τα 14 τέρματα που έχει παθητικό η ομάδα, τα 7 έχουν προέλθει από στημένες φάσεις είτε από εκτελέσεις φάουλ είτε από κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ έχει πετύχει αντίστοιχα τα 3 από τα 10, αξιοποιώντας 2 κόρνερ και 1 έμμεσο φάουλ.

Το ''παράδοξο''

Το πρώτο τέρμα που δέχθηκε στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα της Πενταβρύσου, η οποία διατηρεί τη καλύτερη άμυνα, ήταν από την ομάδα του Κωσταραζίου, ενώ ο ΠΑΟΚ δέχθηκε τέρμα από το Νέστωρ Νεστορίου που έχει τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Πέρυσι και φέτος

Στο περσινό πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, στο οποίο συμμετείχαν 9 ομάδες, ο ΠΑΟΚ είχε συγκεντρώσει 8 βαθμούς (2 Ν - 2 Ι- 4 Η), ενώ φέτος με αριθμό ομάδων 10, συγκέντρωσε 2 βαθμούς περισσότερους (2 Ν - 4 Ι - 3 Η).